COVİT-19 İLE İLGİLİ ALINAN ÖNLEMLERİMİZ...

COVİT-19 İLE İLGİLİ ALINAN ÖNLEMLERİMİZ...

İSMAİL KARACA ANAOKULU

 Kıymetli Velimiz;

Okulumuzun tüm alanları ve öğrenme sürecinde kullanılacak tüm materyaller şu ana kadarki süreçte düzenli dezenfeksiyon işleminden geçirilmiş olup, okulun açılış tarihinden öncede sürekli dezenfekte edilecektir. Çocuklarımızın ve bizlerin sağğı için okulumuzda düzenli aralıklarla dezenfeksiyon işlemine devam edilecektir.

Sosyal mesafe kuralı ile ilgili yönlendirme ve işaretleme gereken alanlar tespit edilmiş, bu konudaki ve Covid-19 ile ilgili bilgilendirici afişler (el yıkama, tıbbi maske kullanımı, okul içinde uyulması gereken kurallar vb.) gerekli yerlere asılmıştır.

Covid-19 önlemleri çerçevesinde çalışanlarımız konu ile ilgili, hassasiyetler noktasında, bilgilendirilmiş ve gerekli eğitimler verilmiştir.

Aldığımız önlemlerden biri de “Dezenfektan Paspas” kullanımıdır. Okula giriş yapacak olan tüm personel, öğretmen ve öğrenciler dezenfektan paspaslara basarak okula giriş yapacaklardır.

 

Velilerimiz okul bahçesine sosyal mesafe kuralları içerisinde “tek tek” alınacaktır.

Bu sebeple velilerimizin “işe yetişme sürelerini dikkate alarak” gelmeleri iş ve işlemlerin planlı bir şekilde yapılmasını kolaylaştıracaktır.

Öğrencimiz “maske takmış” bir şekilde okul girişine kadar velisi ile birlikte gelecek ama velilerimiz okul kapısından içeri “kesinlikle” alınmayacaktır.

Velilerimizin okula gelirken maske takmaları gerekmektedir.

Kapı girişinde veli ve çocuklarımızın ateş ölçümü yapılacak ve 37.5 üzeri ateşi bulunan çocuklarımız okula kabul edilmeyecektir. Çocuklarımızın ateşleri de gün içerisinde “4 saat aralıklarla” ölçülecek ve kayıt altına alınacaktır.

Aileler öğrencimizin okulda kullanacağı yedek kıyafet ve ayakkabıyı öğretmenlerine temiz bir kutu içinde hafta başında teslim etmelidir.

Okul girişindeki görevli personel eşliğinde, öğrencimizin maskesi çantasındaki yedek maske ile yenilenecek, öğrencimizin elleri dezenfekte edilecek, ateşi ölçülecek ve sonucu kaydedilecektir.

Öğrencimiz, öğretmenleri rehberliğinde kıyafetlerini değiştirecek ve kıyafetlerini değiştiren öğrencimiz ellerini yıkayarak sınıfına geçecektir.

Personellerimiz de çocuklarımız için uygulanan tüm kontrol mekanizmalarından geçecek ve okula geldiklerinde kıyafet değişimlerini yapacaklardır.

Sınıflarımızda en fazla 10 öğrenci bulunacaktır. Okul içinde, sınıflarda ve birlikte olunan tüm ortamlarda sosyal mesafe kurallarına uyulacaktır.

Dersler mümkün olduğu kadar açık havada, teması en aza indirecek şekildeki oyunlarla yapılacaktır.

Öğrencilerimiz açık havadayken, sınıf havalandırılıp, kullanılan ortak alanlar sterilize edilecektir.

Gruplar dönüşümlü olarak bahçeye çıkacak ve sosyal mesafe kuralları uygulanacaktır.

Öğrencilerimiz yemeğe giderken de ateş ölçümü yapılacak ve kaydı öğretmenlerimiz tarafından tutulacaktır.

Öğrencilerimizin elleri gün içerisinde, her mekân değişikliği sonrası mutlaka su ve sabunla yıkanacak, el yıkama ve tuvalet süreçleri büyük gruplarla birlikte değil, sosyal izolasyonu koruyacak şekilde, ikişerli olarak, öğretmenler tarafından yönetilecektir.

Öğrencimiz evine giderken okula geldiği kıyafetini giyecek, yeniden ateş ölçümü yapılıp kaydı hemşiremiz tarafından tutulacak ve ailesine teslim edilecektir.

 

ÖNEMLİ:

Okul çantalarının bu süreçte kullanılMAMASI

Okula suluk getirilMEMESİ

Okul içi ayakkabıları ve yedek kıyafet dışında başka hiçbir şey kabul edilMEMESİ

Ailelerin, herhangi bir hastalık belirtisi taşıyan öğrencimizi okula getirMEMESİ

Ailelerin öğrencimizin okula oyuncak vb. eşya getirmesine izin verMEMESİ

Gerekmektedir.

Tüm kapı, dolap ve pencere kolları, merdiven korkulukları, musluk, ortak alan zeminleri, tuvalet ve lavabolar öncelikli olmak üzere ellerin temas ettiği yüzeyler ve diğer sık kullanılan mekanlar ve eşyalar, okul temizlik personeli tarafından gün içerisinde dezenfekte ürünlerle sık sık temizlenecek ve sınıflardaki çöp kutularının üzeri kapalı tutulacaktır.

Yemekhane görevlileri kişisel hijyen kurallarına riayet ederek tek kullanımlık bone, maske ve eldivenleri yemek hazırlama/dağıtma sırasında istisnasız kullanacaklar; hijyen ve sosyal mesafenin korunması kurallarına uygun olarak servis yapacaklardır.

Çatal, kaşık, bardak vb. malzemeler tek kullanımlık olacak şekilde sağlanacak, alınan her türlü yemekhane malzemesi kullanımdan önce temizlenecektir.

Yemekhane dahil olmak üzere, tüm kapalı kullanım alanları belli aralıklarla pencere, kapı açılarak doğal yöntemlerle havalandırılacaktır. Bu koşulları sağlamayan alanlar pandemi süresince kullanıma açılmayacaktır.

Pandemi süresince kullanımı tamamlanmış maskeler bir poşet içerisine konulup ağzı bağlı bir şekilde tıbbi atık kovasına atılacaktır.

Tüm personel, çocuklarla ve diğer çalışanlarla sosyal mesafeyi korumaya özen gösterecektir.

Çocukla/ personel arasında, dokunma, sarılma, vb. fiziksel temasın engellenmesine yönelik tedbirler alınacaktır.

 

Aldığımız sıkı tedbirlerin yanısıra çocuklarımızın küçük yüreklerini rahatlatabilmek adına gerek parmak oyunları, gerek hikayeler, gerek dramalar ve daha pekçok yöntemlerle çocuklarımızın Covid-19 kaygı durumu minimalize edilmeye çalışılacaktır.

Bizler, Sevgili Öğretmenlerimiz, ve tüm personelimiz uyum içerisinde çocuklarımızın yanında olacağız…

Sağlıklı Sevgi Dolu Günler Dileriz.